Samsung QN65S90FAEXZC | 65" Television - S90F Series - OLED - 4K - 120Hz
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- 120Hz refresh rate (up to 144Hz) for smooth gaming.
- HDR+ technology with automatic optimization.
- Motion Xcelerator 144Hz for natural motion.
- IA 4K Pro upscaling for low-resolution content.
- Adaptive game mode for optimized gaming experience.
- 7-year free update guarantee.
Features
Brand Samsung
Product series S90F
Screen type OLED 4K
Color Perceptual color mapping
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Available languages English,French,Spanish
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAME)
Screen size 65"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Virtual assistant compatible yes
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA compatibility 300 x 200
Dimensions
Weight without stand 21.2kg
Other
Packaging weight 29.9 Kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Packaging dimensions 1617 x 950 x 160
Viewing angles Ultra viewing angles
HDR (high dynamic range) OLED HDR +
HDMI 2.1 4K Yes
eARC Yes
Dimensions without stand 1444.3 x 831.7 x 39.9
Variable refresh rate Yes
Anti-Reflection Yes
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz
Speaker configuration 40W 2.1 channels