Samsung QN85Q8FAAFXZC | 85" TV Q8F Series - QLED - 4K - 120Hz - Quantum HDR+ - Samsung QN85Q8FAAFXZC
The Samsung QLED 85" Q8F TV delivers a premium viewing experience with its Q4 AI Gen1 processor. Its vibrant color QLED display and OTS Lite adaptive sound system create a natural immersion. Elegant Air Slim design and smart features complete this magnificent TV.
- 120Hz refresh rate (Up to 144Hz).
- 100% colorimetric volume.
- Automatic game mode (ALLM).
- SolarCell remote control.
Features
Brand Samsung
Product series Q8F
Color 100% color volume
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available languages English,French,Spanish
VESA standard 600 x 400
Image
Image processor Q4 AI Gen1 Processor
Contrast Dual LED
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTIVE)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 85"
Standard refresh rate 120Hz (up to 144Hz)
IT
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Dimensions
Weight without stand 39.8kg
Other
Packaging weight 52.3kg
Packaging dimensions 2059 x 1200 x 171
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Quantum HDR+
Intelligent features Apple Airplay, Samsung Daily+
Samsung TV plus Yes
Dimensions without stand 1900.9 x 1086.1 x 26.9
Motion technology Motion Xcelerator 144Hz
Film mode Yes
Speaker configuration 20W 2.0 channels