Samsung MRN85R85HAFXZC | 85" TV - Micro RGB - Anti-glare - 4K 144Hz - R85H Series
SKU: MRN85R85HAFXZC
Original price
The Samsung Micro RGB R85H TV redefines visual excellence with its RGB Micro-LED backlighting. The Micro RGB AI engine and anti-glare screen deliver unmatched precision and color for a smooth gaming experience at up to 240Hz, ensuring ultimate performance.
• 144Hz gaming at 4K and 240Hz at 1080p with FreeSync Premium Pro.
VESA standard 400 x 300
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 85"
Standard refresh rate 144Hz 4K / 240Hz at 1080p FreeSync Premium Pro
Other
Packaging weight 46.2 kg
Packaging dimensions 2060 x 1200 x 178 mm
Samsung TV plus Yes
Motion technology Motion Xcelerator
Speaker configuration 20W 2.0 channels